varför behålla dina däck är viktigt

varför behålla dina däck är viktigt

Tire underhåll är absolut nödvändigt. Inte bara minskar det slitage så att däcken håller längre, men det är också en säkerhetsfråga. Ett däck Industry Group, Gummi Manufacturers Association, listor rekommendationer för underhåll som behandlar fyra områden:. Tryck, anpassning, rotation och trampa

Tire Pressure

Enligt Rubber Manufacturers Association, kan orsaka lågt lufttryck däcken fel, stress, snabbare och oregelbundet slitage, förlust av kontroll och olyckor. Kontrollera fordonet eller däcktillverkaren rekommendationer för rätt tryck. Föreningens hemsida listar ett korrekt förfarande för kontroll av däcktrycket.

Tröttna Anpassning

Gummi Manufacturers Association säger att inkorrekt passning orsakar ojämn eller snabb treadwear. Gruppen rekommenderar att ha däck anpassningen och däck balans kontrolleras regelbundet för att förhindra oregelbundet slitage och att behöva byta däck tidigare än nödvändigt.

Däck rotation

Roterande däck regelbundet säkerställer jämn slitage, säger gummi beslutsfattare grupp. Den rekommenderar fastnat på fordonet eller däcktillverkaren rekommendationer för hur ofta däck bör bytas, men dess riktlinjer är varje 5000 miles. Har anpassning eller andra frågor fast omedelbart, varnar föreningen eller, återigen, kan däcken måste bytas ut förr.

Mönsterdjup

Mät och kontrollera mönsterdjupet regelbundet. Föreningens hemsida säger att "avancerad och onormalt slitage kan minska förmågan av bana att greppa vägen i svåra förhållanden", så att mäta slitbanan är en säkerhetsfråga. Gruppen varnar för att däcken måste bytas ut när man bär ner till 2 /32 en tum för att förhindra sladd och vattenplaning. Däck har inbyggd slitage barer att berätta när du ska köpa nya däck.


Relaterade artiklar


hur man kopplar en Duramax batteri att fixa en ledig lope
hur du tar bort avgaserna på en KTM ATV
auto färgborttagning
hur man byter skivbromsar i en wrangler
hur man kan kontrollera den främre överföringsnivå fall olja i en 2002 Ford Ranger
Hur fixar jag en blinkers på en Nissan Quest?
hur man beräknar bromsverkan
hur du ändrar bromsljusen på en Audi TT
hur man lossa en generator remskiva
hur man byter bladet strålkastare torkar på en r107